Keresés ebben a blogban

Linkgyüjtemény

Linkgyüjtemény

Ezt a gyüjteményt folyamatosan frissíteni fogom, amennyire lehet, hogy naprakész legyen.


Filamentekkel kapcsolatos oldalak

Filament összehasonlító táblázat
Egy táblázat a Simplify3D oldaláról. Ha hirtelen nem vagyunk képbe a filamenttel, innen meg lehet tudni elég sok mindent.


3D objektum konvertálás

3DObjectConverter
Részrehajlás, de Kárpáti Zoli munkája már olyan régmúltra tekint vissza(18 éve folyamatosan fejleszti), hogy hajlamos vagyok csak Őt megemlíteni ebben a részben. 778 formátum, aminek nagy részét menteni is tudja az alkalmazása, indokolttá teszi az első és egyetlen helyet a listában. Más alkalmazások a nyomába se érhetnek. Az 50USD pedig nem pénz egy ilyen alkalmazásért.


Pár letöltő oldal, ahonnan össze lehet böngészni az első heti nyomtatni valót


Thingiverse

Mondhatni a legismertebb, a Makerbot gépek gyártója által finanszírozott oldal. Van minden. Érdemes hetente átnézni, mert sok olyan dolog kerül fel, amire már lehet hogy gondoltunk, de még nem ültünk keni. Más lehet megtette és volt kedves feltette. Ingyenes a letöltés. Nem kérnek semmiért pénzt.

Pinshape
A legjobban a thingivers-re hasonlít, még a használata is hasonló. Itt is sok a lelkes ember, akik megosztják a terveiket. Bár itt már akadnak fizetős tárgyak is. Nem rég csatlakozott a FormLabs-hoz, így elmondható, hogy ez az oldal is egy gyártó által támogatott megosztó oldal.


Ultimaker gyártó által üzemeltetett repository. Nagyon összeszedett, jól dokumentált objektumok találhatóak itt.


Nem gyártó által támogatott oldal. Több mint 1.5 millió objektumot töltöttek már fel rá. Van miből mazsolázni. Támogatja a direkt nyomtatást is, vagyis ha nincs nyomdád, meg tudod rendelni mástól.

Itt nem csak nyomtatható objektumok vannak, és nem csak ingyen. Nagyon szép munkák találhatóak az oldalon.

Egyszerű oldal, könnyen kezelhető, ajánlott, bár nincs túl sok objektum rajta, de itt is biztos van hasznosítható.

Független 3D objektum piac. Kellemes gyors felület. Nagyon jó gyűjtemények vannak rajta. 

Ingyenes oldal ahol több fajta formátum is megtalálható. Ami okozhat gondokat a szeletelő programnál, mert ugye azok nem tudnak mindenfajta objektumot befogadni. Így nem árt beszerezni hozzá egy konvertert, vagy az adott alkalmzásokat.(Blender, Autodesk FBX kezelő stb.)

Ez főleg egy piac, ahol több a fizetős objektum mint az ingyenes. 


Stlfinder
2.28 millió modell található itt. Nem mind minőség, de jó esély van arra, hogy valamit azért találhatunk a saját céljainkhoz. Ha más nem kiindulónak.

CGTrader

760 000 modell egy helyen. Kategóriákra bontva. Fizetős és ingyenes modellek is megtalálhatóak. Főleg CG kategória, ami nem feltétlen a printről szól, de akadhat olyan 3D modell is amit pont így szeretnénk megvalósítani. Mondjuk a műgyantásoknak jó forrás, mert itt a részletgazdagság megvan.

GrabCAD

Ez egy CAD collaborációs(több fejlesztő tud a felhőben együtt dolgozni egy azonos terven, és ehhez nyújt segítséget az oldal egy szervezett felhőben létező felülettel) alkalmazás saját gyűjteménye 5.1 millió ember több mint 3.08 millió objektuma található meg itt. 


Sketchfab

Ez is egy szép nagy gyűjtemény, és fizetős tartalommal is fel van töltve. Igényes az oldal kivitelezése, de ugye a fizetős tartalom mindig segíti a fejlesztést.

3DAGOGO

Friss oldal, de a 3D nyomtatás van a fókuszban, nem úgy mint a CGTrader-nél. Most kezdték, de jól haladnak. Természetesen ez is fizetős és a mobil store-ok modelljét követi, vagyis 70% a művészé, a többit elnyelik Ők. 

Free3D

Ahogy a neve is mondja, ingyé van minden, de ez nem igaz, mert pénzért is van tartalom, de főképp az ingyenesség a jellemző. Itt is van minden, nem feltétlen csak nyomtatható tartalmak. Mivel több fajta formátummal is dolgoznak, így ajánlott egy valamilyen 3D objekt konverter, amivel a szeletelőnk formátumára tudjuk alakítani az objektumot.

RedPah

Szintén ingyenes és fizetős tartalmak, de itt a 3D nyomtatás a fő profil. Picit Ő is a thingi-re hajaz. Szépen kategóriákra van itt is bontva a repo, így nem kell kínlódni a kereséssel.

Cults

Szintén vegyes tartalom, van amiért pénzt kér a készítő, van olyan aki karitatíve odaadja ingyen. A filterezés mellett itt is vannak kollekciók, amiket az oldal fenntartója bogyózott össze a meglévő repo tartalomból. Érdemes megnézni. 

 Yobi3D

1 millió model, ingyenesen minden fajta témában. Érdekessége a keresőnek, hogy kép alapján is tud keresni, ki is próbáltam egyből egy predator képpel és nem igazán működött, és gyors se volt, amire fel is ajánlotta a chrome extension-t, ami gyorsít állítólag. De a teáscsésze, az már működött. Úgy érzem a feature inkább hype mint jól használható segítség, de egy próbát bárkinek megér, ha nem akar órákig böngészgetni.
Jó hír, hogy van beépített objektum konvertere és elég sok alap formátumból tud a slicerek felé olvashatót gyártani. Ilyen mondjuk az örök szívás a max és a 3ds objektumok. Ugyan ezt már nem teszteltem, de még az is lehet, hogy működik. 

FAB365
Főleg szobrok, van ingyen is és van fizetős is. Igényes darabok.

Polar3D
Regisztrálni kell, és akkor hozzá lehet férni több mint 500.000 objektumhoz.

3DWarehouse
A SketcUp-nak a saját raktára. Itt is van minden, amit a lelkes felhasználók feltöltenek.

STLHive
Nem tolták túl egyelőre, de várhatóan egyre több dolog lesz benne. Viszont ami van, az igényesnek tűnik.

NASA
Akik az űrrel játszanak, adnak nekünk is belőle. Le lehet töltögetni elég sok általuk rajzolt, vagy digitalizált tárgyat. A Voyager szonda is ott van közöttük, de akár a Kepler-t is ki lehet tolni a nyomdából otthon. Talán náluk pontosabban nem lehet ezeket megrajzolni.

3DLibre
Mindenfajta objektum, kategorizálva. Nem mind igényes, de vannak jók is közöttük.

3DExport
Több nyelvű és igényesen kivitelezett, kategorizált shop, de van ingyen is nyomtatnivaló.

daVinci 3D gallery
A daVinci nyomtatók gyártója is tart egy saját galériát, ahol a vevők és a leendő vevők is turkálhatnak nyomtatnivaló után.

Zortrax Library
Szintén egy nyomdagyártó saját könyvtára 3D objektumokra vetítve. Van itt is a tömítőgyűrűtől kezdve a TIE fighter-ig minden.

Instructables
Mivel az oldal közel mindennel is foglalkozik, ezért nem maradhat ki a 3D nyomtatás se. A link egyből oda visz.

Embodi3D
Ha valaki szeret emberi alkatrészeket nyomtatni, akkor itt van minden. Van hogy MRI-ből összekalapált csontokat is lehet találni. Érdekes oldal, nem minden nap nyomtatunk ilyen dolgokat.

GB3D Type Fossils
Ha valaki szereti a leleteket, akkor itt megtalálhatja a számítását. Fosziliák hegyekben, 3D formátumban is meg van csinálva egy nagy része. Kicsit fura a keresés elsőre, de bele lehet jönni.

MakerLove(18+-os oldal!!!)
Játékok felnőtteknek, felnőtt játszadozáshoz.

PrintMakers
15.000 objektum minden témában. Star Wars-tól Pikacsu-ig minden.

NIH 3D Print Exchange
Az USA humán minisztériumának a saját oldala, tele olyan 3D objektummal, amit nem tudni mire lehet használni, de valamire biztos. Baktériumoktól egészen a vízmolekuláig minden van. Megnyugatásképp, van laborfelszerelés is közötte. Érdemes nézegetni, ha másért nem azért mert vicces.

OpenBuilds
Csináld magad masinák CNC-től a 3D nyomtatóig minden mennyiségben, letölthető és nyomtatható formátumban. Illetve az építés fázisaival. Hasznos lehet lelkes gépépítőknek.

Smithsonian Digitization 3D
Nem tévedés, a Smithsonian intézet elkezdte bescannelni 3D-be a tárgyakat, amiket a polcon találnak. A jó hír, hogy némelyik letölthető .obj formátumban is. Ilyen David Livingstone puskája, ha valaki ki szeretné nyomtatni.

Sybazaar
Reggelni kell, de a fizetős tárgyak között megbújik néhány ingyenes is. Kategóriákba van rendezve, színvonalas oldal.

Treatstock
Fizetős oldal, de nem tudtam kideríteni, hogy van-e ingyen valami. Drága, de minőségi tárgyak.

Turbosquid
Szintén egy fizetős oldal, viszont találtam elég sok ingyenes tárgyat is. Igényes a kivitelezés, kategóriákba rendezve, gyors keresővel.

Gambody
Ahogy a neve is sejteti, legfőképp játékkarakterek és tárgyak vannak rajta. De lehet találni más érdekességeket is a falcon-tól a tankokig. Picit fizetős, nem is olcsó, de minőségi az árú. Nem tinkercad-ben készült cuccok vannak fent.

TouchTerrain
Ezzel  a földünk általunk meghatározott pontján lévő magassági térképet lehet kinyerni STL-ben, hogy ha valaki netán domborzati térképet akarna nyomtatni a rokonoknak.

Terrain2STLMint az előző link, de talán egyszerűbb a kezelése, de ha nem is, minden esetre kultúráltabb a felülete.

Moon2STL
Ha a föld nem lenne elég, akkor lehet hold domborzati térképet is gyártani.  

Traceparts 
Igazi jó minőségű és jól használható alkatrészgyűjtemény. Sok gyártó sok fajta alkatrészének(111M alkatrész), akár ingyen is letölthető CAD állományaihoz lehet hozzájutni az oldal által. Vagyis nem itt fogjuk megtalálni a GoT legszebb sárkányait. 

3DLancer
Ingyenes és fizetős modellek. Lehet kérni is, ha valami nincs. Igényes oldal, gyors és jól kategorizált.

Color 3D Gallery - XYZ Printing
Gyors és jól kategorizált oldal, kellemes szűrővel. 

NIH3D
Baciktól a molekulákig minden van. Érdekes 3D tárgyakkal feltöltött oldal. 

Rinkak
Japán oldal, tele ipari formatervekkel. Szép dolgokat lehet látni és letölteni.

Sok fajta tartalom, de nekem a képek nem nagyon akartak lejönni. Fizetős design-ok vannak fent. 

CadNav
Minden egy helyen, modellek és texturák is, bár ez a nyomtatásnál nem számítanak, de litophane-hez jól jöhetnek. 3D modellek minden mennyiségben, jó oldal, minőségi modellek, gyorsan töltődik. 

Ameede
3D tárgyak, patternek és ornamentikák ugyan RLF formátumban, de van hozzá online konverter. Sokan szoktak hasonló dolgokat keresni. Itt elég jól összeszedett készlet van. Update: Most már STL is elérhető és rendszerezték CNC, Laser és 3D print szerint az oldalt. Sok fejlődésen ment át úgy látszik. 

DMI-3D
Járművek minden mennyiségben, de van akinek erre van igénye.

Prusaprinters Printables
Mint a thingiverse, csak gyorsabb, működik és jobban kategorizált.

3D CAD Browser
Autó, repülő, városok, épület, halak, emberek és kb. minden ami az eszébe juthat az embernek. Ingyen van minden. Rendkívül gyors az oldal.

HUM3D
Nem olcsó, de amit adnak az nagyon komoly minőség. Filmbe illő CG magasságok. Természetesen van itt is minden, nagyon jól szervezve, jók a kategóriák és a filterek. Igényes oldal.

3dmdb

Több mint 4.5M objektumból lehet mazsolázni. Van ingyen van fizetős. Elég széles skálán van az ár és a minőség.

Animium

Fizetős oldal, rengeteg anyaggal. Havi előfizu is van szintekkel. Kinek mi kell. 

3DFreeTop
Nagyon sok fajta model, jóárasítva. Lehet, hogy máshol is meg lehet venni a modeleket amik itt is vannak, "olcsón".

DesireFX
Szintén egy olcsósító oldal. Mindenfajta tartalommal. Nem csak 3d nyomtatáshoz vannak anyagok fent.


DMI-3D
Gyenge minőségű oldal, de minden ingyen van. Az objektumok viszont nem rosszak. Nagy a kontraszt a tartalom és a külcsíny között.

Open3DModel

Saját felhasználásra ingyenesen van minden. Reklámokból élő oldal, nem szereti a blokkolókat.

Archive3D.NET
Egyszerű rendezett, kategorizált oldal, minőségi objektekkel. Ingyen van minden alapon lehet vinni. 

Új oldal, most gyarapodik, de már van fent pár 3D tárgy ami ingyen letölthető és igényes minőségű. Gondolom később ez is hízni fog, mert reklámozzák rendesen.  

Valószínűsítem, hogy a Pruse rajongók és felhasználók táborának mérete miatt létrehozott ingyenes objektum adatbázis, amiben szintén elérhető minden is. Vicces, hogy versenyek is vannak az oldalon, így akár még nyerni is lehet. Több mint 100k model van az oldalon, így van miből mazsolázni, amit egy témakörökre bontott menü egyszerűsít le. Nagyon kultúrált egyszerű és gyors oldal.

Ez az oldal a keresésnél a saját készletéből és külső oldalakról is képes keresni, így 13millió tárgyat lehet végigpásztázni, ha nagyon unjuk magunkat egy esős délutánon. A keresőmotor jól szervezett, lehet választani ingyenes és fizetős modelek között, a külső oldalakat is előre be lehet állítani, ahogy még a fileformátumokat is, ahol még CAD formátumok is megtalálhatóak. A jó az, hogy a keresési feltételeket el is lehet menteni, ami a következő alkalommal már valódi kincs lehet, hogy nem kell ismét piszkálni a keresőt. Az itt felsorolt linkek közül elég sok be van húzva a thangs.com alá, így ezzel talán egyszerűbb szűrni, bár a frissítés és a konzisztencia mindig kérdéses. 

Ez egy elviekben AI-val segített object repository browser ami 800k-nál több tárgy között ad keresési és letöltési lehetőséget majd a sketchfab-ra irányít minket amennyiben megtaláltuk a célunknak megfelelő tárgyat.

Pár alkalmazás az objektumok rajzolásához

TinkerCAD
A legegyszerűbb CAD alkalmazás, amihez elég egy böngésző és egy regisztráció, és már is lehet gyártani a tárgyakat. Kezdőknek erősen ajánlott.

Blender

Ez a kezdetektől ingyenes alkalmazás egy picit elkezdett minden is lenni. Vagyis az egyszerű 3D tervező alkalmazásból, mára már egy 3D-s játékmotor is született. Ami a jó benne, hogy nagyon nagy tábora van, így mindenre van megoldás. Mára már kiforrott és ingyen adják. Nem CAD alkalmazás, így ez inkább a művészi vénának kedvező program.

SketchUp

Van ingyenes változata, ami kicsit korlátozott, de az alapokhoz pont elég. Már bonyolultabb mint a TinkerCAD de még egyszerűbb a Blendernél vagy a Fusion 360-nál. Érdemes megnézni és kipróbálni, mert egy CAD lelkületű 3D tervező program, amivel gyorsan lehet egyszerűbb vagy akár összetettebb objektumokat létrehozni. Sok területen egyedi a gondolkodásmódja az alkalmazásnak. Megéri megnézni.

Fusion360

Számomra a legkedvesebb alkalmazás, bár még sok a hiba benne, de hobbistáknak, startupoknak ingyen adják. Így azért lehet vele rajzolgatni lelkesen. Ez már egy igazi CAD alkalmazás, az összes dilijével. Van, hogy heti frissítések vannak, ami azt jelenti, hogy folyamatosan foglalkoznak az alkalmazással. Szerintem egyszerűen és gyorsan tanulható, nagyon jó logikával van felépítve. Az ingyenessége pedig kiüti a nyeregből a hasonló alkalmazásokat. De még ha fizetni is kell, akkor is csak havi 40USD amit ha meg tudunk vele keresni akkor igazi főnyeremény. Jah, el is felejtettem, felhő alapú és böngészőből is elérhetőek az objektumok amiket rajzoltunk vele. Sőt az okostelefonunkon is meg tudjuk mutogatni a műremekeket. Mi kellhet még. Update: Kell még valami, és van, a scriptelhetőség, amit a Fusion a kezdők vagy amatőrök részére a "nagyszerű" Python nyelvvel, a picit komolyabbaknak pedig a C++-al ad a kezünkbe, bár ez utóbbinál a scriptelhetőség szó kicsit lekezelőnek hathat.


DesignSpark Mechanical
Ez az RS által publikált de a SpaceClaim-től vásárolt és publikált ingyen(egy regisztrációért) osztogatott alkalmazás. Ez egy nativ, vagyis nem holmi progressziv web app mint az F360, hanem ténylegesen fordítóval készült alkalmazásról beszélünk. Első ránézésre egész jónak tűnik, bár korlátozott a tudása és főleg az RS komponensek használata miatt érdekes az alkalmazás. De ettől még mi is tudunk benne gyártani 3D nyomtatáshoz ezt azt. Érdemes vetni rá egy pillantást, mert a nagytesója nem buta alkalmazás. Bár a DSM-et lebutították hozzá képest, de hát ingyé van, nem illik ítélkezni felette. 

OpenSCAD

Csak mazochistáknak és programozóknak. Ez a CAD egy scriptnyelvre épül, vagyis mindent egy programozási nyelv segítségével írunk le. Ennek az előnye, hogy matematikai képleteket lehet egy pillanat alatt 3D objektumokká varázsolni, illetve a parametrikus objektum tervezés alapjait adja a kezünkbe. Ezt tudja a legtöbb nagy CAD alkalmazás is, mert ott is lehet parametrikus adatokat megadni, hogy ne kelljen mindig mindent átméretezni. Itt az OpenSCAD-ben ez alap. A Thingiverse-en az összes parametrikusan állítható nyomtatásra előkészített tárgy ezzel készül. Mit is jelent ez pontosan. Nagyjából azt, hogy ha van egy doboz, amit le lehet írni egy script-ben, a méreteivel és falvastagságával, vagy akár a belső osztásával(teafilter tartó doboz például) akkor meg tudjuk adni a méreteket, és az osztást, a rendszer pedig a megadott paraméterek alapján legenerálja nekünk a tárgyat. Nem kell hozzányúlni a rajzhoz, mert úgy van megírva a script, hogy a paramétereken keresztül mindent beállít az általunk igényelteknek megfelelően. Másik előnye, hogy ha tudunk programozni, akkor képesek leszünk írni olyan alkalmazásokat, aminek a kimenete lehet az OpenSCAD nyelve, és parancssorból meg lehet hívni és a végén kiköpi az STL-t a felhasználónak. Mondjuk egy vázagenerátor alkalmazást pont így lehet a legegyszerűbben megcsinálni. Az alkalmazás nyitott forrású és ingyenes, így szabadon lehet tépni szaggatni.

OpenJsCAD

Az OpenSCAD javascriptre átrakott változata. Ezzel a böngészőből lehet ugyan azt csinálni, mint az OpenSCAD-el. Mivel az egész javascript alapon megy, így aki már otthon van ebben a script nyelvben, az megtalálhatja a számítását benne, mert nem kell megtanulnia a másik változat nyelvezetét. Na meg otthon a saját kis Linux szerverünkre felrakva mindig kéznél lehet. Persze ez megint csak a perverzebbek játéka. 

BlocksCAD

Ha a gyerekünket is be akarjuk vonni a tervezés menetébe, akkor itt a lehetőség arra, hogy egyszerű építőkockák segítségével tudjanak tervezni tárgyakat. A rendszer a már máshonnan jól ismert building blokk sémát követi, amivel játékokat is lehet írni, más alkalmazásokban. Érdemes megnézni, ha a lúrkónk érdeklődik a 3D nyomtatás és a tervezés irányába.


FreeCAD
Bár még a 0.17-es változatnál jár, de ígéretes és működik. Szintén képes az OpenSCAD paramterikus működésére, de itt nem saját nyelvezet van, hanem python nyelvbe ágyazták a működést. Természetesen kézzel is lehet maszatolni, és nem is annyira nehezen vagy épp gyengébben mint a versenytársak. A donacióról ne feledkezzünk meg, ha használjuk, nekik is jól jön egy kis támogatás, ha már a piacon is versenyképes alkalmazást csinálnak.

OpenVSP

Érdekes alkalmazás, nem igazán CAD, inkább egy a repülés megszállottjainak szánt alkalmazás. A NASA úgy gondolta, hogy ez másnak is jár. Hogy mit is jelent ez. Hát azt, hogy repülőgép modelleket lehet gyártani sablonok és parametrikus tervezés segítségével. Teljesen laikusok is tudják kezelni. Nem kell kitalálni, amit már kitaláltak. Aztán export és lehet gyártani a makett repülőt és jól összetörni, hogy megint lehessen gyártani.

MakeHuman

Ha nem akarunk fizetős ember generálót venni, akkor itt van egy ingyenes. Hasonló a már ismert DAZ3D/Poser pároshoz, csak ezért nem kérnek pénzt. Ha valaki nem ismerné, ezek az alkalmazások arra hívatottak, hogy parametrikusan tudjunk emberi testet generálni. Főképp a játékok készítőinek hasznos, de ha valaki otthonra akar dummy-t gyártani, akkor ezzel neki lehet feszülni.

SelfCAD

Kimondottan 3D nyomtatáshoz és hobbistáknak készített web-es CAD alkalmazás. Összeszedett és nagyon érti a feladatát. Sajnos fizetős, de ha kell, akkor az a pár dollár nem a világ vége. Ami jó benne az a hátránya is, a web-es felület. Mindig kéznél van de vannak korlátai is.

Vectary

Szintén egy online tool, ami design(nem mintha a CAD szóban nem lenne benne a design) oldalról közelít a tervezéshez. Kellemes felület nagy library-val. Na és kollaborációs mód is van benne, ami akkor jöhet jól, ha valaki másnak is hozzá kell nyúlnia a tárgyainkhoz, de nem a szomszéd szobában dolgozik.

OnShape

Az utóbbi időben nagyon felzárkozott, mondhatni hogy az F360 babérjaira tör. Bár ez is online alkalmazás, de ehhez képest nagyon komolyan gondolják a fejlesztők, hogy igen is lehet web-es felületen CAD alkalmazást csinálni. Azért vas nem árt alá mert a WebGL igényli a törődést.

MagicaVoxel

Ha szeretjük a minecraft szerű kinézetet, akkor itt van hozzá egy tervező alkalmazás. Természetesen másképp is össze lehet barkácsolni voxeleket, de ezzel cukibb a folyamat.

Antimony

Ez egy huncut node kapcsolat alapú parametrikus CAD alkalmazás. Nagyjából ugyan az mint az OpenSCAD, csak itt nem írjuk a script-et, hanem építőkockák összekötésével hozzuk létre a tárgyakat. Természetesen a grafikus felület mögött létrejön a script, de azért csak vagányabb kötögetni a dobozokat, mint a szövegszerkesztőben írogatni.

BabaCAD

Nem, ebben nem babákat lehet gyártani. Csupán a neve az. De ettől még ott van, nagyon baba hogy közhellyel éljek. Rég óta feljesztik, nemrég fizetős lett, de az addig kiadott ingyenes változatok elérhetőek. Egyébként a fizetős változat se egy őrület anyagilag, ha mondjuk a meglévő Autodesk árakhoz hasonlítjuk. Az igazi nagy előnye, ami a szívemhez közel áll, az az hogy C#-ból elérhető az alkalmazás mivel ebben a nyelvben írták, csak egy VS Community kell hozzá, és már is lehet kódból irányítani, vagy épp kiegészíteni az alkalmazást saját modulokkal. Ezek mellett ismeri a LISP-et is, és van user script lehetőség is benne. 

nanoCAD

Szintén egy nagyobb csomag. Ingyenes változat is van, de van fizetős opció. Követik a piaci igényeket, és láthatóan az Autodesk-et szemelték ki konkurenciának. A minősége természetesen nem kérdőjelezhető meg. 

DraftSight

Most már a nagy gyártók is rájöttek, hogy rá kell vezetni az embereket a termékeikre, de senki nem fog beruházni egy két kör rajzolása miatt egy nagyágyú alkalmazásra, amivel repülőgépet lehet tervezni. A Dassault System is követi az Autodesk hagyományát, és a SolidWorks kistesóját csökkentett változatban ingyen odaadja az embereknek. Természetesen, ha akarjuk tudjuk upgradelni, de nem kötelező. Érdemes kipróbálni, mert a gyártó termékei piacvezetők, és tudják nagyon hogy mi fán terem a CAD.

BRL-CAD

Azért került a válogatásba, mert 1979 óta fejlesztik. Nagy tapasztalat van mögötte. Nem igazán a mai CAD alkalmazásokhoz hasonlítható, viszont minden platformon futtatható.Aminek főleg a Linux és Mac használók örülhetnek. Bár ha van otthon egy SGI gép akkor arra is van alternatíva.

Sculptris

A Z-Brush fejlesztőinek ajándéka. Úgynevezett "organikus" modellezésre van kiélezve. Ha valaki szeret szobrászkodni, és nem akar elveszni a méretezések útvesztőjében akkor jó alternatíva lehet a Modo-ra, főleg hogy ingyen van.

eMachineShop CAD

Ez is egy a sok közül, bár a legjobb funkciója, hogy már előre gyártott parametrikus projektek vannak benne. Mondjuk a fogaskerék gyártás nagyüzem a 3D nyomtatósok körében. Ez az alkalmazás egyből eszközt ad a kezünkbe, hogy ne kelljen kitörpölni miként lehet létrehozni egy fogaskereket, vagy megvenni valamelyik modult pénzért egy ilyen feladathoz. Mérnöki megközelítés. Szintén ingyen.

Ayam
Egy teljesen ingyenes NURBS modeler. Érdemes megnézni, mert sok érdekes fajta geometriát tud. Egyszerűnek tűnő GUI.

Ez egy subsufrace modeller ami igen érdekes de nem feltétlen rossz logikával működik. Nem a megszokott modellező alkalmazás, nem árt gyakorolni, mert elsőre nem épp felhasználóbrát. Erlangban írták, nyitott forrással. Ha valaki bírja a más habitusú alkalamzásokat akkor mindenképp a kedvencek közé fog kerülni a wings3d.

Ezt csupán azért említem meg, mert végre van és nagyon jó. Úgy érztem a Siemens ismerte fel elsőként, hogy az amtőrökből lesznek a profik, nem fordítva. Ha otthon tudok szórakozni a CE-vel akkor a munkahelyen is azzal leszek a legjobb, vagyis a vezetést lehet pusholni, hogy vegyék meg. Mikor lesz ez már végre meg egy DS alkalmazásnál? Remélem rövidesen és ide írhatom majd, hogy van másik cég is. 


A legjobb slicerek, vagyis amivel szeletelhetsz bátran

Simplify3D
Már foglalkoztam vele, így nem idegen a neve gondolom. Eddigi tapasztalataim alapján ez a legjobb alkalmazás. Elsőre nem tűnik annyira barátságosnak mint a többi, mert a UI inkább beállításokat tartalmaz, de ha kibogyózza az ember, hogy mi mit jelent, akkor egy idő után nagyon hatékonyan lehet vele dolgozni. De ez szerintem minden ilyen alkalmazásra érvényes lehet. Mivel fizetős, így kevésbé szeretik itthon, de szerintem még amatőr szinten is megéri a 150USD-t, mert ez nem éves előfizetés, hanem egyszeri beruházás. Bár a mai gépárak mellett ez egy gép árának a fele, de szerintem nem kidobott pénz.

CURA

Nyiltott vagy nyilt forrású(kinek hogy tetszik) szeletelő. Az Ultimaker gyártotta és tartja karban. Ez szerintem egy jó marketingfogásnak indult, és egy jó szeletelővé nőtte ki magát. Megéri megnézni, néha gyorsabban és jobban kézre áll a kezdőknek, és mivel ingyenes, így egyből lehet vele tolni a műanyagot a tárgyasztalra. Funkciókban sokat javult az elmúlt két évben, így majdnem felzárkózott a Simplify3D mellé, de nyomtatási képben még mindig picit elmarad.

Slic3r

Szintén egy nyitott/nyilt forrású a RepRap community által támogatott szeletelő. Még 2011-ben összedobták a community tagjai az ötleteket, és pár igényesebb programozó nekiállt ezeket a tapasztalatokat összegyúrni. Ebből lett a Slic3r. Előnye hogy C++ szeletelő könyvtárra épül, ezért gyorsan szabdal, és a kompatibilitásra is nagyon ügyel. A másik nagy előnye, hogy beépíthető más alkalmazásokba, így ha valaki szeretne gyártani valamilyen alkalmazást, ami mondjuk mandelbrot halmazokat képez le 3D-ben és ezt  nyomtathatóvá akarja tenni, akkor ez a függvénykönyvtár, ami a Slic3r lelke, felhasználható a szeletelésre, és nem kell más alkalmazásra bízni a feladatot. Két legyet egy csapásra. 
Természetesen van UI hozzá, így aki csak szeletelni szeretne, annak az is elég.

CraftWare

Igen, igen, igen. A magyarok. Ez egy magyar alkalmazás. Szerencsére a fiúk nagyon jószívűek voltak az elejétől, és ingyen adják a mai napig az alkalmazást. Természetesen itt is árucsatolás van, mert a saját nyomdához írták az alkalmazást, de a G-Code nem nyomda specifikus, és voltak kedvesek ezt a jó szokást megtartani, így bármilyen másik nyomtatóhoz is ugyan úgy használható. A felületén kiemelendő a 3D megjelenítés okos használata. Vagyis az alkalmazás sok paraméterénél megtalálható egy 3D ablak, ahol modellezi a funkció nyomtatásnál megjelenő hatását, ami nagy segítség a kezdők számára, hogy értsék mi mire való, és mire lesz hatással. Nagyon elmés megoldás. Kezdőknek különösen ajánlott, mert gyorsabban lehet vele haladni, a tanulási fázisban. 

KISSlicer

Igéretes kezdeményezés, még bölcsibe jár, de már most átgondolt a felülete és a funkciók nagy része. Majd meglátjuk mi sül ki belőle. Természetesen a butább változat ingyenes, de van fizetős változat is belőle.
Nagy durranás benne, az nem más mint az adaptiv Z típusú nyomtatás, ami nem más mint a Z tengelyen történő rétegvastagság szeletelés során történő változtatása. Vagyis, ahol kell ott finom rétegeket nyomtat, ahol meg nem kell, ott durvábban, ezt magától számolgatja persze. Például, ha van egy házikó modellünk, akkor az oldalfalat 0.3mm-el nyomtatja, mert az egyenes, de a nyeregtető már 45 fokos, így azt 0.1-es rétegvastagsággal nyomtatja, ami lássuk be okos dolog, mert a részletgazdagabb, vagy nagyobb finomságot igénylő részek szépek lesznek, és így gyorsabb lesz a nyomtatás is, mert a durvább részeket nagyobb rétegvastagsággal nyomtatva haladósabb a print. 
Még van egy figyelemreméltó dolog, amit most kezd el az FDM community pedzegetni, ami nem más mint a léptetőmotorok steppingjéhez számolt G-code. Mert ugye ha fél lépésre dolgozunk, akkor a motor se fog úgy dolgozni, ahogy mi szeretnénk. Ez a program már az elején megkérdezi, hogy mennyi lesz az 1mm-re jutó lépések száma, és azt osztó-szorzó egységnek használja a kódgenerálásnál. Na ez nagyon fontos dolog. Mert ha rossz a sztepping akkor az a végeredményben is jól látszik. Pont ez ennek a slicernek a minőségének a titka. Nem elhanyagolható újítása lesz az alkalmazásnak a wrapping jóslás, ami kimatekozza, hogy hol pöndörödhet fel a nyomat széle és erre lehet kompenzációt rakni. Nagyon elmés feature lesz. Természetesen ez már a premium sajátja, így azért csengetni kell a pénzt. De most még olcsó, mert nem tartanak a full feautred kiadásánál. 
Nagyon érdekes a prémium fizetési model. Aki most megveszi 62USD-ért annak a többi feature is járni fog, de azokra még várni kell, amíg összecsurog a többi pénz. De ahogy elkészül az új feature akkor a prémium ára emelkedni fog. Mint fejlesztő, kimondottan tetszik az ötlet, ahogy próbálják a usereket bevonni a fejlesztés anyagi ösztönzésébe. 
Van azért szépséghibája, a sok előnye mellett, hogy sajnos a felülete az nagyon gány. Nem áttekinthető, nem teljesen átgondolt, nem jól szekcionált. Sajnos sokat elvesz az élvezeti értékből. Ezek mellett még lassú is. Nagyobb tárgyakon elszüttyög sokat, még egy i7-en is 4 maggal és 8MT-vel. Ami szomorú. De hát a multiplatformság ára mindig a teljesítményben fizetendő ki.
Ajánlott a kipróbálása, bárkinek, mivel minden platformra elérhető a desktopok közül. 


IceSL
Egy nem új de feltörekvő szeletelő. Fő érdekessége az, hogy tud SVG-be is szeletelni, illetve a DLP nyomtatókat is támogatja. Összetettnek tűnik, ami ijesztő lehet, mert nem olyan mint a Craftware, hogy mutogatja a kezdőknek, hogy melyik beállítás mit fog tenni a G-code-al. Picit puritánabb a megjelenése, de nagyon komplexnek tűnik. Lehet egyszer kipróbálom, hogy mennyire erős amit gyárt.

Skeinforge

Ez gyakorlatilag egy python script. Le kell tölteni hozzá a python futtatókörnyezetet, és utána lehet csapatni. Az előnye a hátránya. Előnye, hogy python, ha találunk valami bug-ot, akkor ki lehet maszatolni a kódból, hogy merre járt a költő miközben alkotott. A hátránya a teljesítmény és a felület. Nagyobb tárgyaknál a scriptnyelvek elvéreznek, illetve a felülete igazán puritán. De vannak akik ezt szeretik, hát nekik írtam ezt a pár sort.

Dremmel Digilab 3D Slicer

A Dremmel is beszállt a nyomtató piacba, ezért gyártott egy saját slicer-t is. Persze nem az alapoktól, hanem fogták a Cura-t és ráépítkeztek. Természetesen úgy néz ki mint a Cura, bár a menüket picit levágták, hogy ne zavarják össze a hobbistáikat, a rengeteg menüponttal. Így ha valakinek kisebbek az igényei, és megbízik a német mérnökök egyszerűsítő munkájában, akkor ezzel is lehet vagdalni a szeleteket.

SuperSlicer

3D Scanner alkalmazások, scanner nélkül

QLone
Egy telefon és papírlap segítségével lehet scannelni tárgyakat. Ha picit nagyobba nyomtatod a lapot, akár a gyereket is ráállíthatod, és minime-t lehet csinálni otthon. Bár minden ingyen van, azért itt is fizetni kell. Persze nem akkor amikor használod, hanem amikor ki akarod nyerni a tárgyat a telóból. 

Scann3D

Hoppá egy magyar alkalmazás. Nagyon jó, hogy van. Nagy baj, hogy béta állapotban van fent, és sajnos a fejlesztő oldala már nem érhető el. Lehet hogy elsüllyedtek. Ha szereted a béta változatokban bújkáló fejlesztői humort, akkor hajrá.


All in One

Kénytelen voltam létrehozni egy új kategóriát, mert születnek az alkalmazások, mint eső után a gomba.

MatterControl

A MatterHacker csapat saját fejlesztésű alkalmazása, ami a már meglévő 3D nyomtatási ismeretekre épül. Mivel Ők forgalmaznak is meg vloggolnak is, így látszik a tapasztalat mögöttük. Na ezt gyúrták bele egy alkalmazásba, okosan. Érdemes megnézni, még bugzik, de vannak benne eredeti ötletek, mint a support generálása egy picit másképp.
A másik jó hír, hogy multiplatform, így még a Linuxos userek is örömködhetnek vele, a Mac rajongókkal együtt. 

MeshMixer(Új)

Az Autodesk lelkesen megvette fejlesztőstől a csomagot. Most Ők adják ki, de mit számít ez amikor ingyen van. Kimondottan 3D nyomtatáshoz kiélezve. Ott kell legyen mindenki gépén. Ezzel még olyan dolgokat is meg tudunk oldani, amit más alkalmazás nem tud. Szeletelés előtt nem árt ráküldeni. Mivel a nyomtatólistát is lehet bővíteni, így hozzáadhatjuk a sajátunkat, és még a szeletelőt is meg tudja hívni. Nem hátrány.

MeshLab(Új)
Szintén egy ingyenes alkalmazás, amivel a már meglévő tárgyunkat tudjuk jobbá és nyomtathatóbbá tenni. Igazi matekcsoda az egész. A geometriával mindent is meg lehet csinálni benne. Nagyjából azt lehet mondani, hogy amit a meshlab nem tud, az nem is létezik. Már ami a poligonokkal kapcsolatos műveleteket érinti. Mivel az egész alkalmazás C++-ban írodott, így a sebességre nem lesz gondunk.

K40 használóknak legyen itt egy pár vektoros oldal linkje

Jól összeszedett gyors oldal, ahol nem csak vektoros cuccok vannak, hanem CNC-hez és 3D nyomtatáshoz is találhatunk pár okosságot. Fent is megtalálható a 3D-s oldakal között.

Mintha a Corel kiegészőt CD-je lenne, de persze nem az. Ez az OpenClipart 154992db vektoros grafikával. De megtalálhatóak itt a művészetektől az ornamentikáig minden is. 

12238 vektoros objekt. A papírból kivágható rétegezett macskától a patternekig minden is fellelhető. 

Itt is vannak 3D objektumok, de inkább képkeretek és egyéb alkalmatosságok, vagyis inkább 3D-re átrakott ornamentikák. 
De van itt papír és bőrmíves meg ékszerkészítéshez is minden jó. Kb. 7000 vektorábra is megtalálható az oldalon.

Furcsa neve ellenére ez csak egy repo a github-on viszont itt (tömörítve) 1.12Gb STL fegyvereket tartalmazó állományt lehet találni amit tömörítve a weboldaldról is le lehet tölteni.   
 


 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nyomtassunk rönkből, a fa alapú PLA veszélyei

A gőzkieresztéses bejegyzésem mellé raknám ezt a szöszenetet. Mivel sokfajta fa bázisú PLA van és most már egyre többet adnak elfogadható ár...