Keresés ebben a blogban

K40 lézerről amit nem árt tudni...

Mivel birtokunkban van egy K40-es kínai lézer, úgy gondoltuk, hogy megosztjuk a tapasztalatokat a géppel kapcsolatban. Mivel ez egy olcsó lézer, ezért bőven van benne konstrukciós hiba, amit az alacsony árért kapunk.
De nem veszett fejsze nyele a gép, mert mindent ki lehet rajta korrigálni. Kis ügyeskedés, és használhatóvá válik.


A tükörrendszer


Sajnos a gép legnagyobb gyengéje a tükörrendszer. Mivel ebből is a legolcsóbb van benne, ezért kénytelenek vagyunk foglalkozni vele már az elején, a vásárlás után. Az első dolog, hogy koszolódik, ez nem hiba, de figyelembe kell venni, mert okozhat gondot később. Bármit is vágunk, mindig lesz gőz, füst a vágótérben. Ez a tükröket is érinti, szép lassan lerakódik rá, és rontja a lézer hatásfokát. Ha napi rendszerességgel hajtjuk a gépet, akkor érdemes hetente izopropil alkohollal és puha pamuttal letisztítani a felületét minden tükörnek.
Ugyan ez igaz a lencsére is, ami a fejben van, az szintén kap visszafelé a füstből, gyantagőzből, és szép lassan elkoszolódik, majd jön a probléma, hogy miért nem vág a gép rendesen.
Ezt a kis lencsét szintén érdemes tisztogatni néha.
Érdemes megnézni néha a tükör középpontját is, mert ha a rezgéstől elmászik, akkor a fejbe nem középre jön meg a lézersugár, ami csökkenti a vágás hatékonyságát.
Ezt mi a festők által használt szalaggal szoktuk ellenőrizni. Leragasztjuk a tükör nyílását, majd kis teljesítménnyel tesztgombozunk. Ekkor lő egy tűhegynyit a lézer, ami látható a papíron. Ha nincs középen, akkor igazítani kell a tükörrendszeren. Mivel a ragasztószalag hátoldala is megég, a ragasztó elpárolog, így összekeni a tükröt, ezért a beállítás után érdemes takarítani a fej felső tükrét.
Egyébként csak a fejtükörnél érdekes a középponti találat, mert onnan megy le a lézer a lencsére. Ha az nincs középen, akkor a lencsét se ott éri a lézerfény ahol kellene. 
Ezt onnan lehet tudni, hogy ferdén vág a gép. Vagyis a kivágott forma széle nem párhuzamos hanem trapéz alakú.


A lencsetartó

Azt vettük észre, hogy a lencsetartóban a lencse lötyög. Mivel lehet másik lencsét is a helyre tenni, gondolom nagyobb helyet hagytak, amit nem töltöttek ki egy gyűrűvel, hogy a lencse középen maradhasson. Így ezt nekünk kell pótolni. Leginkább a 3d nyomtatással lehet legyártani hozzá a gyűrűt. Ezzel kivédjük azt a hibát, hogy a fejben elmozdul a lencse és a lézer nem középen érkezik meg a lencsére, így a fókusz elmegy, vagy félremegy. Ahogy fent is írtam a tükör esetében. 


Mechanika


A gép mechanikája is igényli a törődést. A rendszer fogasékszíjjal van hajtva, ami kilazul a használattól, ezeket érdemes néha megfeszíteni, hogy ne lógjon, mert az hibát okoz a gravírozás/vágás közben.
A sínrendszert érdemes hetente letakarítani izopropil alkohollal, hogy a gyantagőz ne akadályozza a futást. Majd PTFE spray-el befújni ismét, hogy jól csússzon ismét.

A tárgyasztal keret


Nálunk sajnos a gyárban rosszul állították be, így volt vele gondunk. A jobb felső sarokban már az elejétől nem jól vágott a gép. Valami miatt nem vágta át az anyagot. Amikor közelebbről megnéztük a gépet, akkor vettük észre, hogy a jobb oldalon a sínrendszer alacsonyabban van 3mm-el mint a bal oldalon. Ez pont elég ahhoz, hogy ferdén mozogjon a fej keresztirányba. Ami a fókuszhibát okozza.
Egy fix méretű alátéttel az  összes sarkot beszinteztük, és ennek hatására a lézer fókusza is sokat javult. 
Megszűnt a hiba a jobb felső sarokban.
Mivel a keret végén lévő állító imbuszcsavarok nem elérhetőek a bordásszíj feszítő nyílásán keresztül, ezért ki kell szerelni az egész keretet.
A keret kiszerelése nem egyszerű dolog, oda kell figyelni a kábelekre, de nem is lehetetlen.
Először ki kell venni a tárgyasztalt, a liftet, majd a négy tartócsavart. Ekkor a keret már kimozdítható. Itt kell figyelni a kábelekre, mert azokat simán eltéphetjük a kiemelésnél. Ahogy a sínen lévő tükör is pont útban van. Ezt érdemes leszerelni a sín kivétele előtt. Akkor nem ütközik a kávába bele. Természetesen újra be kell majd állítani a gépet, ez evidens. De megéri, mert innentől a gép biztos, hogy mindenhol jól fog vágni.
Sokan nem veszik észre az ilyen mechanikai anomáliákat, és ez miatt nagyobb energiával vágnak, de ha mechanikailag rendben van a gép, akkor azt a teljesítmény használatnál meghálálja. Itt ugye nem árt tudni, hogy a cső élettartama a tét. 
Nálunk a korrekció után 70%-on 10mm/s-el tudtunk vágni úgy, hogy a faanyag széle nem kormolódott el. A javítás előtt ez elérhetetlen volt számunkra.


Hűtőfolyadék keringető rendszer


Itt is volt problémánk. A K40-ben akkor működik a lézer, ha a hűtőfolyadék kering. Két problémát találtunk. Az első maga az átfolyásfigyelő kapcsoló. Ha ennek van valami baja, eltömítődött vagy akad, akkor a lézer hol megy hol nem. Ez egy védelem a rendszerben, ami jó, de nincs bosszantóbb annál, hogy ha épp munka közben áll meg a lézer, és nem vesszük észre.
A másik dolog a hűtőfolyadék keringetése a csőben. Erre sokan nem figyelnek oda, de nem árt légteleníteni a rendszert. Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy a feltöltés után, keringetés közben a gépet a vezérlőpult felőli oldalra billentettük, amíg a buborékok nem távoztak a csőből. Ekkor már a folyadék teljesen körbejárja a CO2 csövet, így jobb a hűtés minden ponton. Nagyon fontos dolog, mert a levegő jó hőszigetelő, és ahol bubi van, ott nincs hűtés. Érdemes ellenőrizni a buborékmentességet. Itt jegyzem meg, hogy az összes ajtó elkapható egy mozdulattal, mert kis kallantyúval van rögzítve szerencsére, így érdemes levenni a lézert takaró lemezt a légtelenítés idejére.
Azt is szem előtt kell tartani, hogy a hőmérő, nem a folyadék hőmérsékletét méri, hanem a szilikoncső hőmérsékletét, így van 1-2 fok hiba a mérésében. Azt írják hogy 30 celsius-t nem haladhatja meg a hűtőfolyadék hőmérséklete, ezért érdemes jégakkukat tartani a folyadékban és cserélgetni lelkesen, ha sokat megy a masina.
Másik megoldás, egy folyadékhűtő radiátort beleszerelni a vízkörbe. Ilyet lehet kapni PC tuning boltokba, két 120-as venti van rajta és olyan mint egy autóradiátor, csak piciben. Ez is javít a helyzeten.
Itt jegyezném meg, hogy egy izmosabb szivattyú se árt a gépre, mert amit adnak hozzá, az eléggé gyatrácska, és nem biztos, hogy képes akkora nyomást biztosítani ami a lézer megfelelő hűtéséhez kell. 
Ezek a beruházások a gép élettartamát javítják, megéri beletenni a pénzt.
Bár innentől az olcsó kínai lézer ára picit kezd közelíteni a profi gépekéhez, de még mindig megéri vele bütykölni.


Szellőző rendszer

Másik bosszantó dolog, amikor a füst nem megy sehova. Sajnos a gyári 7W-os szellőző ventilátor közel arra elég, hogy ne fulladjunk meg a füstben, de arra nem, hogy hatékonyan kivegye a füstöt a vágótérből. Érdemes keresni egy hasonló motort, és átépíteni. Én a saját állványos gagyi ventilátorunk 45W-os motorját raktam be a helyére, kis barkácsolással. Megérte, mert azóta a füst arra megy amerre kell. Sajnos a lézer burkolata is rosszul van kialakítva, így az elszívó hatás nem tökéletesen érvényesül, de ezen is lehet javítani, egy 1300HUF-os 80mm-es ventilátorral, amit a PC-s boltokban lehet kapni. Kell hozzá egy 5V vagy 12V-os trafó, és máris besegít a nagynak. Érdemes belülre szerelni, az elszívócső helyére, és akkor már biztos, hogy a füst megfelelő irányba távozik a tárgyasztalról.

Hogy kapcsoljuk be a gépet

Mielőtt bekapcsoljuk a gépet érdemes átnézni pár dolgot:
- hűtővíz hőfokát
- hűtővíz mennyiségét
- jégakkuk meglétét, cseréjét
- a csövek állapotát és helyzetét
- a tárgyasztalon felejtett maradékokat vagy koszt
- a tükrök állapotát, hogy mennyire koszosak
- a lencse állapotát, hogy mennyire koszos
- a tápcsatlakozókat(szellőztető ventillátor, lefújó kompresszor)
- a vészleállító gomb helyzetét
Ha túl meleg a víz akkor cserélni kell vagy visszahűteni jégakkuval.
Ha kevés a mennyisége akkor értelemszerűen adni kell hozzá, mert gyorsabban fel fogja forralni a vízet a rendszer ami csökkenti a cső élettartamát. 
A csöveket azért érdemes átnézni, mert kicsúszhatnak a helyükről, és akkor úszni fog a készülék vagy a műhely. Illetve a reped, szakadt, megtört cső hibákat okozhat.
Ugyan ez igaz a lefújó kompresszor csövére is, mert az is nagy segítség vágásnál.
A tárgyasztal nem árt ha tiszta, így nem kenjük össze a következő gravírt vagy vágandó falapot. Ha az előző használat után nem volt időnk takarítani akkor most szánjunk rá időt.
A tükör és lencse tisztítása nagyon fontos dolog. Ha heti rendszerességgel tisztítjuk a lencsét és a tükröket, akkor azzal az élettartamukat tudjuk hosszabbítani, és a CO cső is jobban ki lesz használva. Hogy miért, mert ahogy koszolódik a tükörrendszer és a lencse, úgy fogjuk ráadni a teljesítményt a gépen, mert nem fog vágni vagy gravírozni, ezzel csökkentve a cső élettartamát, de ha tiszták a tükrök és a lencse, akkor kevesebb energia is elég a vágáshoz, gravírhoz. Szóval inkább pucoljunk, mint csőre gyűjtsünk. Mivel a cső élettartama 1000 óra, ezért nem árt kímélni.
A tápcsatlakozók ellenőrzése is fontos dolog, mert kicsúszhat a helyéről, és lesz bosszankodás ha nagy a füst, mert a lefújó nem megy, vagy épp a venti. Ha persze a gépről üzemelnek.
A vészleállító gomb. Na az ami megtréfálhatja az embert, ha a kollégája vagy épp a szervíz úgy hagyja kioldott állapotban, és akkor nem fog menni a gép.  Mi meg nézünk, hogy elromlott. Pedig nem. Szóval érdemes ellenőrizni, mert az is sok bosszankodástól óv meg.

Ha nincs lézerfény sehol


Több oka lehet annak ha a tesztgomb megnyomására sincs lézerfény.
Amennyiben egy leküldött munka hatására a gép feje elkezd mozogni, mintha vágna akkor az alaplap minden bizonnyal jó. Bár a lézer bekapcsolását biztosító jel hiányozhat, de annak az ellenőrzése már szakember dolga.
Ha az alaplap jó akkor már csak pár dolog maradt.
Ha  tesztgomb megnyomására halljuk a süvítő hangot, akkor a csőből kilép a lézer fény, de nem jut el a tárgyig. Ilyenkor a tükörrendszer és a lencse tisztítása javallot.
Ha nincs süvítő hang, akkor vagy az átfolyáskapcsoló nem érzékel folyadékot, aminek az oka az lehet, hogy nem megy a szivattyú vagy benyálkásodott a hűtővíz és eldugította az átfolyáskapcsolót vagy a csöveket, így nem folyik megfelelő nyomással a hűtőfolyadék, ezért a készülék megvédi a lézercsövet.
A süvítő hang hiánya adódhat abból is, hogy a lézert gerjesztő nagyfeszültségű tranzformátor megadta magát, ez már szakemberes csere. 
Ha ezek után sincs lézerfény akkor hívjunk szakembert, mert lehet hogy csőcserés a gépünk, vagy olyan hiba van amit mi már nem tudunk megoldani.
FONTOS: ne nyúkáljunk a gép belsejében bekapcsolt állapotban mert a minimum 15.000V-os gerjesztőfeszültség kábelei is ott vannak, és eléggé kellemetlen élményeket okozhat!

























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nyomtassunk rönkből, a fa alapú PLA veszélyei

A gőzkieresztéses bejegyzésem mellé raknám ezt a szöszenetet. Mivel sokfajta fa bázisú PLA van és most már egyre többet adnak elfogadható ár...