Keresés ebben a blogban

Kell-e nekem 3D nyomtató

Felvetődhet a kérdés, hogy vajon miért kell otthonra egy 3D nyomtató, és a miért még meg is magyarázható, talán az az igazi kérdés, hogy kinek kell.

Bárkinek jó lehet egy 3Dnyomda otthonra.

Ez próbáljuk elképzelni úgy, mint ahogy a lézer vagy tintasugaras nyomtatók bekerültek a háztartásokba.
Régen nem volt lehetőség bármelyik "közért/ABC/zöldséges" műszaki osztályán beszerezni egy lézer vagy tintasugaras nyomtatót olcsó áron.

Bizony súlyos pénzekbe került és csak a kiváltságos emberek tudtak otthonra venni.

Ma már bármelyik háztartásban ott figyel az asztalon egy alap tintasugaras nyomda, ami azért van ott, hogy kinyomtassunk egy receptet az internetről, főzés előtt, vagy épp a gyerek fotóit amit a bölcsiből küldtek a fészen. 
Ugye, ma ez van, de régen megvettük a szakácskönyvet és kikerestük a receptet, vagy épp a fotós előhívta a képet, és el lehetett érte menni.

Ugyan ez a helyzet a 3D nyomtatóval is. Eljött pár éve az áttörés, hogy már egy jobb mint közepes minőségű nyomtatót otthonra mondhatni aprópénzért be tudunk szerezni.

De mire is jó egy ilyen nyomtató ha már van.

Saját példáimmal fogok élni, hogy látható legyen az életszerűsége, használhatósága.


A minap meghozták az előszobabútorokat, de mivel volt itthon egy halom fogantyú, ezért nem kértünk rá semmit az asztalos mestertől. Így rám maradt a feladat, hogy kifúrjam a szekrényajtókat és a fogantyúkat felszereljem.

Utálok méregetni, mert mindig valami valahol elmegy és a vége mindig ugyan az, picit ferde, picit máshol van mint kellene és nem esztétikus.
Épp ezért segítségül hívtam a technikát. A szekrényekbe egy furat kellet, két helyre pozicionálva. Az egyik a szekrényajtó sarkán, a másik változatnál pedig a szekrényajtó élének közepén.
Ez nem feladat. Megterveztem mindkét furatsablont, majd kinyomtattam 30 perc alatt mindkettőt. Természetesen ilyenkor nem a legjobb minőségben nyomtat az ember, hanem a lehető leggyengébben. Így időt spórolunk meg. Mivel ezt a sablont csak erre a célra nyomtattam, így utána kuka, ezért nem számított a minősége.
A tervezés a méréssel együtt fél óra volt. Vagyis egy órát készítettem elő a fúrást. De az eredmény magáért beszélt. Pontosan megegyező helyen van minden furat, egységes a szekrények külalakja.
Megérte. 

Itt jön a képbe megint két kérdés. Mennyi volt a nyomtató és mennyi volt a nyomtatás anyagfelhasználása.

A nyomtatóm a mostani állás szerint 150.000HUF-ba került, az összes tartalék és cserealkatrésszel. Itt a tuningokat is bele vettem az árba. Annyi plusz van az árban, hogy a nyomtatómhoz kaptam egy 500mW-os LED lézert, amivel tudok gravírozni is. Ezért picivel drágább volt, ha úgy vesszük. De ha külön kellett volna megvenni, akkor többe került volna.
A nyomtatás 40 perc volt, az anyag pedig 16gr ami 80HUF-ba kerül a PETG anyagból amit használtam.
Ennyi pénzért sehol nem lehet venni furatsablont, főleg olyat nem, ami pont az én szekrényemhez jó.
De meg lehet csinálni. Ha van 3D nyomtatónk.

Pont hasonló feladat volt a gyerek szobájában a szekrénybe a polcok rögzítése. A feleségemmel kitaláltuk, hogy a régi szekrényeket felújítjuk, és azok lesznek a gyerek szekrényei.

Viszont a szekrények egyike ruhás volt de az akasztós változat, amit mi átszabtunk polcosra. De amikor hazahoztuk a szekrényt, eszünkbe nem jutott polctartó műanyag elemeket venni. Itt álltunk a szekrényekkel, polcokkal, és nem volt hova rakni.
Ugye egy polc tartó az egy fejreállított L betű némi merevítéssel és furatokkal, hogy ha fixre akarjuk rögzíteni. Hát mi akartuk, mert a gyerekek másznak mindenre, és nem szerettük volna ha a kölyök lezuzza az arcát egy szabadonfutó polcfával.
Megterveztem az L pöcköt a két furattal és a merevítéssel. 16db kinyomtatása kb. 1 óra volt, ami idő alatt felvittük az emeletre a szekrényeket, beállítottuk és megittunk egy sört a nagy munkára.

Aztán szépen rögzítettük a polcokat a helyükre, a nyomtatott polctartókkal.

1 óra és 5 perc volt amiből én csak 5 percet foglalkoztam a kérdéssel.
A képen még látható egy virágtartó állvány láb is és egy állvány rögzítő is, ami az I*EA által gyártott virágállványt hívatott a kerítéshez rögzíteni. Azért ilyen kis lukacsos, mert spóroltam az anyaggal. A merevségén nem változtatott, de gyorsabban kész volt és olcsóbb is volt. A lábat meg azért kellett pótolni, mert az eredeti kisebb volt és rövid volt benne a csavar. De a nyomtató olyan mint a lábunk, mindig kéznél van.

Hasonló szituáció volt a kis kerti sufnim lakat kérdése. Gondolkodtam, hogy a kerti sufnira milyen lakatot vegyek. Majd rájöttem, hogy semmilyen nem kell rá. Illetve egy olyan amit ki tudnak nyitni. Mert a tolvaj le fogja feszíteni a lakatfület, vagy eltöri a lakatot, de mindenképp destruktív lesz. Úgy döntöttem, hogy inkább rakok rá egy műanyag lakatot, ami semmit nem igényel, kb. olyan mint egy karabiner. Így legalább ha valamit lopni akarnak, nem fognak törni zúzni miatta.

A lakat megtervezése már hosszabb idő volt. Megközelítően 15 perc alatt kész voltam a tervvel. A nyomtató pedig 20 perc alatt kiköpte az eredményt. A kis sufni már is zárhatóvá vált.

Látható, hogy ha az ember tudja, hogy mit akar akkor a 3D nyomtató egy jó eszköz a kézben.

A gép ára pedig ott jön vissza számomra, hogy kell még 12 termosztát házat nyomtatnom a házunk gépészetéhez, amit ha bérnyomtatásban csináltatok meg, akkor darabonként 6-8000HUF-ba kerül, amihez még hozzácsapnak beállást is meg egyebeket, és még a teszteket bele se vettem, mert ugye elsőre nem fogok bérnyomtatni 12 darabot. Az ára a bérnyomdázásnak majdnem annyi mint a nyomtatóm ára, így azt az utat választottam, hogy veszek nyomdát, és akkor azt széthajthatom. Ami lássuk be már meg is térült. A fenti példákon kívül lenne még pár dolog amit bemutathatnék, a gyerek elefánt foszforeszkáló ajtófogantyújától egészen a sütisablonokig, amiket már letudtam a nyomtatóval.


Természetesen a fenti leírások feltételeznek egy bizonyos műszaki alapot ahhoz, hogy a leírt lazasággal tudjunk szerkeszteni és nyomtatni. De ez nem lehetetlen, csupán csak szorgalom és kitartás kérdése az egész.


A következő bejegyzésben, a szükséges műszaki tudásról fogok értekezni.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nyomtassunk rönkből, a fa alapú PLA veszélyei

A gőzkieresztéses bejegyzésem mellé raknám ezt a szöszenetet. Mivel sokfajta fa bázisú PLA van és most már egyre többet adnak elfogadható ár...